zniszczone włosy

Co najbardziej niszczy włosy? Poznaj 5 czynników przed którymi warto się uchronić

Piękne i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Często jednak dbanie o ich atrakcyjny wygląd przyczynia się do niszczenia ich struktury, cebulek czy rozdwajania się końcówek. Sprawdźmy, co niszczy włosy i czego wystrzegać się żeby zachować zdrową fryzurę.

Suszenie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas codziennej pielęgnacji włosów jest ich suszenie gorącym nawiewem. Kiedy myjemy głowę tuż przed wyjściem, zazwyczaj decydujemy się na przyspieszenie suszenia włosów przy pomocy suszarki. Efekt jest dosyć szybki, ale niestety powoduje również skutki uboczne. Praca suszarki sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla włosów. Niebezpieczna jest jedynie wysoka temperatura, która przyczynia się do parowania wody. Powstająca para szuka ujścia i wstępuje zarówno w naskórek, jak i strukturę włosa niszcząc ją. Najlepiej suszyć włosy w tzw. letniej temperaturze.

Uważaj z farbowaniem

Stosowanie chemicznych farb do włosów ma opłakany skutek na ich kondycję. Produkty takie powodują ich wypadanie, łamanie się i rozdwajanie końcówek. W przypadku farbowania włosów najlepiej jest sięgać jedynie po naturalne produkty.

Czesanie i tarcie mokrych włosów

Silne tarcie ręcznikiem i rozczesywanie włosów na mokro prowadzi do ich łamania. W przypadku włosów prostych należy zrezygnować z takiego zabiegu i dobrze rozczesać je przed umyciem. W przypadku włosów silnie falowanych nie ma możliwości zrezygnowania z rozczesania na mokro, pamiętajmy jednak żeby zawsze przed tym procesem nałożyć odżywkę.

Brak odpowiedniej pielęgnacji

Włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to zarówno stosowania odpowiednich szamponów, które nie są zbyt silne, jak i stosowania odżywki, o czym panie często zapominają. Długotrwałe nie stosowanie odżywki prowadzi do powstawania włosów matowych i słabych.

Mocne upięcie

Niebezpieczne dla niezachwianej struktury włosów jest także ich zbyt mocne upinanie i stosowanie metalowych elementów służących do ich podtrzymania. Ciasne upięcie powoduje wypadanie włosów, dlatego warto je układać luźno i co jakiś czas rozpuszczać, by dać im odpocząć od ucisku.