Czym i jak rozczesywać włosy? Różne typy szczotek i grzebieni

Rozczesywanie włosów jest czynnością codzienną i konieczną, natomiast często nielubianą przez kobiety. Zdarza się, że mamy wrażenie wyrywania włosów, szarpania pasm i nieprzyjemnego uczucia plątania i elektryzowania pojedynczych włosów. Poprawne ich rozczesywanie, jak i używanie odpowiednich szczotek i grzebieni jest kluczem do zdrowych i dobrze wyglądających włosów. Trzeba pamiętać, że w zależności od struktury, długości i kondycji włosa – u każdego ten proces będzie wyglądał nieco inaczej. Nie wystarczy używać dobrych szamponów i drogich odżywek, aby Twoje włosy wyglądały zdrowo i z łatwością się rozczesywały po kąpieli. Warto jest zapoznać się z typami szczotek i grzebieni dostępnych na rynku i nie kupować “pierwszej lepszej”, która akurat wpadnie nam w ręce.

Przedstawiamy Wam kilka rodzajów szczotek i grzebieni na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań tych akcesoriów.

Szczotka drewniana

Bez wątpienia największą zaletą tego typu szczotki jest jej trwałość i wyposażenie w drewniane igiełki, które powodują, że włosy zdecydowanie mniej się elektryzują. Podczas wyboru tej szczotki należy zwrócić uwagę na zakończenie igiełek – wybieraj te, które nie są ostro zakończone.

Szczotka z naturalnego włosia

Prawdopodobnie jeden z lepszych wyborów jeżeli chodzi o akcesoria do rozczesywania włosów. Nie plącze ich, zapobiega łamaniu i cała fryzura zyskuje delikatną objętość. W głównej mierze polecana dla Pań z delikatnymi i cienkimi włosami. Doskonale rozczesuje włosy suche, jak i mokre bez jakichkolwiek problemów. Ta szczotka nie należą do najtańszych, natomiast z pewnością posłuży na długie lata, więc warto w nią zainwestować i cieszyć się z użytku przez długi czas. Akcesoria z naturalnego włosia mają jedną wadę – proces jej czyszczenia. Trzeba poświęcić chwilę dłużej niż w przypadku np. szczotki z plastikowymi igiełkami, aby była solidnie wyczyszczona z włosów i kurzu.

Szczotka plastikowa typu Tangle Teezer

Tego typu akcesoria poleca się dla kobiet, które są posiadaczkami gęstych i puszących się włosów. Jej elastyczne igiełki radzą sobie doskonale z poplątanymi włosami i jednocześnie masują skórę głowy. Odradza się stosowania tej szczotki paniom, które mają delikatne i łamliwe włosy. Plastikowe igiełki mogą wówczas jeszcze bardziej podrażnić włos. Te szczotki niestety nie należą do tych najtrwalszych. Trzeba pamiętać, że igiełki szybko się łamią i powinno się co roku zainwestować w nową, aby połamane części nie poraniły skóry głowy i nie przyczyniły się do łamliwości włosów.

Grzebienie

Jeżeli chodzi o grzebienie, to sprawa jest zdecydowanie prostsza – powinno wybierać się wyłącznie te drewniane. Plastikowe mają tendencje do szybszego łamania igiełek, a co za tym idzie – podrażniają kosmyki włosów jak i samą skórę głowy. “Ząbki” powinny być rozstawione w miarę szeroko, ponieważ włosy zdecydowanie mniej się plączą i tym samym niszczą. W drewniany grzebień powinny zainwestować wszystkie posiadaczki kręconych i falowanych włosów. Taka struktura włosa nie przepada za jakimikolwiek szczotkami, a wręcz przeciwnie – cała fryzura będzie wyglądała mało schludnie i nieestetycznie.

Kiedy i jak często czesać włosy?

Skoro już wiemy jakich artykułów należy szukać w drogeriach i sklepach – skupmy się na samym procesie rozczesywania włosów. Trzeba pamiętać, że ilekroć rozczesujemy włosy – naruszamy je. Nie należy więc przesadzać z tą czynnością, ponieważ w tym wypadku więcej nie znaczy lepiej. Włosy powinno rozczesywać się rano i wieczorem, oraz tuż przed ich umyciem. Panie z prostymi włosami po kąpieli powinny poczekać z ich rozczesaniem do czasu, aż włosy będą suche. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku kobiet z falowanymi lub kręconymi włosami – zaleca się przeczesanie pasm włosów, gdy są jeszcze mokre. Podczas rozczesywania należy być cierpliwym i nie szarpać miejsc z kołtunami. Unikajmy pożyczania szczotek i grzebieni od innych, ponieważ jest to bardzo prosta droga do przenoszenia wszelkich chorób skóry. Wszystko delikatnie i z umiarem, a z pewnością włosy będą Ci za to wdzięczne.

© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl