Kosmetyki do pielęgnacji włosów. Jak je wybrać?

kosmetyki do włosów

Kosmetyki do pielęgnacji włosów – używamy ich na co dzień, tak jak mydła, kremu i pasty do zębów. Szampony i odżywki możemy kupić wszędzie – w drogerii, w aptece, w salonie fryzjerskim, w supermarkecie… a nawet na stacji benzynowej. Służą myciu i pielęgnacji włosów, ale czy wiesz, które z nich są „dobre” i odpowiednie dla Ciebie?

Jakie kosmetyki do włosów wybierać?

Aby wybrać odpowiedni kosmetyk do włosów, najlepiej jest stosować się do zasady: szampon dobieramy do skóry głowy a odżywkę do rodzaju włosów. Na przykład jeśli mamy włosy farbowane i przetłuszczające się, najlepszym wyborem będzie szampon, ograniczający lub regulujący wydzielanie sebum oraz odżywka do włosów farbowanych.

Ważne jest tutaj, aby znać rodzaj swojej skóry głowy: sucha, normalna, tłusta, wrażliwa, z łupieżem lub inną dolegliwością (ŁZS, łuszczyca, łysienie itp.). Oraz rodzaj włosów, czyli stopień nawilżenia włosów (suche/ suche i zniszczone/ normalne), grubość i gęstość (grube/ cienkie/ gęste/ rzadkie), rodzaj skrętu (proste/ falowane/ kręcone), Porowatość (niska/ wysoka/ średnia).

Określenie rodzaju włosów

Jest to pierwszy krok do doboru właściwej pielęgnacji. Dlatego jest takie ważne. Jeśli włosy są suche to znak, że trzeba je nawilżyć, ale jeśli dodatkowo są także zniszczone, trzeba to zweryfikować i sprawdzić, co je zniszczyło i tego unikać. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju swoich włosów, fryzjer może pomóc określić Ci ich stan, a także rodzaj oraz pomóc dobrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne lub zabiegi.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów: odżywka

Tak jak już wspomnieliśmy, odżywka do włosów powinna odpowiadać rodzajowi włosów. Jej zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie ich w dobrej kondycji. Odżywkę należy stosować po każdym myciu i pamiętać o dokładnym spłukiwaniu.

Patrz na skład

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji (w tym także szampon) stawiajmy w szczególności na te produkty, które mają prosty (i krótki) skład. Tak naprawdę szampon nie potrzebuje dodatków w postaci olejów i składników aktywnych, ponieważ jego celem jest przede wszystkim oczyszczenie, a nie pielęgnacja.

Jednak w niektórych szamponach przeciw problemom skóry głowy np. na wypadanie włosów niezbędne są dodatkowe składniki. Te szampony przetrzymujemy na głowie przez kilka minut, tak aby substancje aktywne w nim zawarte mogły zadziałać, po czym dokładnie spłukujemy. I dokładność jest tutaj bardzo ważna – proces płukania powinien trwać tak długo, aż skóra głowy i włosy będą zupełnie pozbawione piany – aby nie nabawić się łupieżu.

Jak czytać etykiety?

Producenci kosmetyków w Unii Europejskiej zobligowani są do umieszczenia składu produktu zgodnie z INCI na opakowaniu lub dołączonej ulotce. Poszczególne składniki kosmetyków podawane są według ich stężenia w kolejności malejącej. Zatem półprodukty, których stężenie w danym kosmetyku jest największe znajdziemy na samym początku składu.

Ze względu na to, że struktura włosów każdej z nas może się bardzo różnić, nie ma jednej uniwersalnej zasady, którą powinno się kierować przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów. Czytaj, sprawdzaj i analizuj składy produktów, wtedy możliwe jest wyłapanie tych, które są szkodliwe dla Twoich włosów.

Zapraszamy do naszego salonu na bezpłatną konsultację!

Umów się na wizytę
© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl