Pamiętaj o Babci i Dziadku!

Podziękuj Dziadkom za opiekę i podaruj im chwilę wytchnienia w Salonie Berendowicz&Kublin. Dziadkowie mają ważną rolę do odegrania w życiu swoich wnuków. Mogą bardzo pomóc rodzicom w wychowywaniu, jeśli mają siły i chęci. Pamiętajmy o nich cały rok! A w tym szczególnym dniu jak Dzień Babci i Dziadka, podarujmy im wyjątkowy prezent. Voucher na wybraną usługę czeka w Naszych Salonach. ❤

Rola dziadków w rodzinie

Bengston opisuje cztery role, które babcia i dziadek mogą pełnić w rodzinach:

1) Mogą być niejako swoistymi „kotwicami”, punktami odniesienia. 
W chwilach, kiedy rodzinę dosięgają problemy albo kiedy rodzina doświadcza zmian. Są świadectwem trwałości i kładą szczególny nacisk na dbałość o kontakty rodzinne.

2) Dziadkowie mogą być rodzinnymi „ochroniarzami”, którzy bronią trwałości rodziny, zapewniając ochronę i opiekę w niebezpieczeństwie. Zapewniają także wsparcie w czasie problemów finansowych lub tych, związanych z pracą zawodową.

3) Babcia i dziadek często są arbitrami, sprawiedliwymi sędziami w sporach między rodzicami a dziećmi i pełnią rolę negocjatorów w trakcie konfliktów. W takich sytuacjach pomagają wnukom zrozumieć, że rodzice chcą dla nich dobrze.

4) Ze względu na swoja rolę społeczną są często historykami, pomagającymi rodzinie zobaczyć ciągłość między przeszłością, a teraźniejszością. Pełnią ważną rolę scalającą rodzinę dzięki czemu zarówno wnuki, jak i cała rodzina ma silniejsze poczucie więzi i wspierania się wzajemnie.

Źródło:
A. Brzezińska, K. Ober-Łopatka, Radosław Stec, Katarzyna Ziółkowska (red.), Szanse rozwoju w okresie późnej dorosłości, Poznań: Wydawnictwo Fundacji Humaniora. www.tatento.pl
© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl