Jak pielęgnować skórę głowy?

Skóra głowy, wraz ze znajdującymi się na niej włosami, przede wszystkim stanowi ochronę przed urazami mechanicznymi oraz barierę izolacyjną, która zapobiega wydostawaniu się ciepła z naszego organizmu. Swoją strukturą przypomina skórę znajdującą się na całym ciele, zwiera jednak o wiele więcej cebulek włosowych – na jednym centymetrze kwadratowym znajduje się 150-500 włosów ciemnych lub 180-750 włosów jasnych. Tych drugich jest więcej, ponieważ są cieńsze.

Problemy skóry głowy

Włosy znajdujące się na skórze głowy tworzą ciepłe i bezpieczne środowisko, przyjazne powstawaniu drobnoustrojów. Znienawidzony przez większość kobiet tłusty łój jest mechanizmem obronnym, który nasz organizm wytwarza, aby chronić się przed niebezpiecznymi mikroorganizmami.

Używanie nieodpowiednich kosmetyków, przesuszanie, zanieczyszczenia środowiska, nadmierny stres mają duży wpływ na wrażliwość skóry głowy. W rezultacie możemy zaobserwować pogorszenie się jakości włosów, łupież i swędzenie skóry głowy. Czasem objawy są silniejsze i niezbędna jest wizyta u dermatologa. Dlatego wybierając szampon, dobieramy go do potrzeb naszej skóry głowy. Odżywkę czy maskę dobieramy do potrzeb naszych włosów. Źle dobrana pielęgnacja skóry głowy i włosów może doprowadzić do  łojotokowego zapalenia skóry. Może powodować również podrażnienia, wysuszenie, alergię czy nadmierne wypadanie włosów.

Jak pielęgnować skórę głowy?

Używanie suszarki powinniśmy ograniczyć do minimum, ponieważ gorące i suche powietrze nie tylko wysusza skórę głowy, ale również powoduje powstawanie łupieżu oraz osłabia cebulki włosowe.

Wpływ na skórę głowy ma również kondycja organizmu oraz sposób odżywiania. Dieta powinna być zbilansowana, bogata w witaminy, mikroelementy i tłuszcze nienasycone. Oprócz diety ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien dostarczyć organizmowi około 1,5-2 litrów płynów dziennie. Pozwoli to zwiększyć nawilżenie skóry, zarówno na głowie, jak i na pozostałej części organizmu, a także wzmocni kruche i łamliwe włosy.

Wiele chorób skóry ma podłoże psychosomatyczne, ponieważ stres może działać destrukcyjnie na kondycję naszego organizmu. Świetnym sposobem na odprężenie się jest masaż głowy, który ponadto pobudza krążenie i dotlenia cebulki.

Negatywny wpływ na kondycję skóry głowy mają również źle dobrane i silnie działające zabiegi fryzjerskie, takie jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja. Ciasne upięcie włosów w kucyk czy kok powoduje ciągłe napięcie skóry głowy, a co za tym idzie niedokrwienie cebulek. Długotrwałe upinanie w ten sposób włosów może być przyczyną łysienia.

© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl