Wszystko co powinieneś wiedzieć o dojrzałych włosach

Wraz z upływem czasu zauważamy, że starzeje się nie tylko nasza skóra czy paznokcie, ale i nasze włosy stają się coraz bardziej szorstkie i łamliwe oraz tracą kolor. To oznaki ich dojrzałości. Abyśmy mogli mówić o pielęgnacji włosów dojrzałych, zacznijmy od uzmysłowienia sobie, jakie procesy w nich zachodzą i jakie są tego efekty. Włos, tak jak skóra, reaguje na różne zmiany zachodzące w naszym ciele. Podstawowym czynnikiem, który zachodzi we włosie podczas jego starzenia się jest zaprzestanie produkcji melaniny. W następstwie włosy stają się białe – nie siwe, ponieważ siwizna to mieszanka włosów pozbawionych pigmentu z tymi zawierającymi melaninę. Włosy są szorstkie w dotyku i sztywne. Stają się suche, ponieważ nie są już silnie nawilżane przez sebum. Dla przypomnienia, sebum to mieszanka kwasów tłuszczowych, tryglicerydów, estrów i skwalenu oraz cholesterol i ceramidy pochodzące z wnętrza włosów. Ilość lipidów, czyli substancji nawilżających zmienia się wraz z wiekiem. Najwięcej występuje ich pomiędzy 35 a 50 rokiem życia. Później ilość lipidów zmniejsza się, czego naturalnym następstwem jest silniejsze przesuszenie włosów i ich wzmożona łamliwość.

Podsumowując charakterystykę włosów dojrzałych, możemy określić ją w trzech  obszarach :

Po pierwsze zmianie ulega struktura włosa, co oznacza przede wszystkim wzmożoną łamliwość i kruchość włosów oraz utratę objętości i spoistości włosa.

Po drugie, następuje zatrzymanie produkcji melaniny, czyli zanik pigmentu z włosa, tak zwane siwienie.

Po trzecie, obniża się poziom nawilżenia, włosy i skóra głowy stają się przesuszone, mają szorstką teksturę, są pozbawione blasku i elastyczności.

 

Jak powinniśmy zadbać o włosy dojrzałe?

Przede wszystkim, produkty, które stosujemy do codziennej pielęgnacji czy stylizacji, a także koloryzacja i zabiegi, którym poddajemy włosy muszą być odpowiednio dobrane do tego rodzaju włosów. Pielęgnacja włosów dojrzałych polega przede wszystkim na bardzo silnym nawilżaniu włosów w celu nadaniu im miękkości, elastyczności i delikatności. W efekcie włosy stają się mniej łamliwe i kruche. Do codziennej pielęgnacji warto sięgać po szampony i odżywki przeznaczone dla włosów dojrzałych.

 

Polecane produkty

Polecamy szampony z serii BC Excellium od Schwarzkopf. Jest to seria specjalnie stworzona dla włosów dojrzałych i włosów siwych. Włosy dojrzałe są świetnie wypielęgnowane dzięki odpowiednio dobranym składnikom, natomiast seria do włosów siwych podkreśla kolor siwizny nadając włosom blask. Raz w tygodniu powinniśmy stosować maskę przeznaczoną do włosów ekstremalnie suchych, takich jak maska Magistral od Kérastase. Skoncentrowane składniki odżywcze przywracają włosom miękkość, lekkość i blask.

Koloryzacja dojrzałych włosów

Podczas koloryzacji włosów dojrzałych musimy również pamiętać o odpowiednim doborze farb. Dobrze, aby farby jakimi są traktowane włosy dojrzałe były silnie nawilżające. Krycie siwizny jest ważne, ale przede wszystkim należy zadbać o jakość włosów – nie przesuszać ich dodatkowo i nie pogłębiać matowego wyglądu. Dzięki odpowiednio dobranym farbom z lipidami, aminokwasami i ceramidami, włosy staną się miękkie, a ich powierzchnia wygładzona. Takie farby potrafią też pobudzić wewnętrzny system nawilżenia włosów, co nada im silniejszy połysk i elastyczność, a w efekcie staną się podatne na układanie i stylizację.

 

Stylizacja dojrzałych włosów

Do stylizacji  włosów dojrzałych stosujemy kosmetyki lekkie, nie obciążające włosów. Powinniśmy unikać silnych zabiegów trwałej ondulacji, zdecydować się na subtelne podkreślenie struktury i tworzenie pełnych fal. Świetnym pomysłem jest też dodanie fryzurze pazura, zmiana kierunku czesania, dłuższa grzywka, czy uniesienie włosów przy pomocy pudru Osis+ Dust It Texture od Schwarzkopf Professional.

 

Dodatkowe wskazówki 

O włosy dojrzałe dbamy nie tylko od zewnątrz, stosując odpowiednie kosmetyki, ale i dzięki zbilansowanej diecie, która ma wpływ nie tylko na kondycję włosów, ale i skóry. W naszym menu powinno znaleźć się więcej witamin i mikroelementów, które wspomogą odbudowę struktury włosów – m.in. cynk, miedź, żelazo, witaminy z grupy B. Możemy także stosować preparaty, które pomogą szybciej przywrócić naszym włosom dobrą kondycję, np. z wyciągami ze skrzypu polnego.

© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl