Nie rób tego swoim włosom

błędy w pielęgnacji włosów
Błędy w pielęgnacji włosów  

Włosy uważane są za największy kobiecy atut. Są piękną, naturalną ozdobą. Nic w tej materii nie zmienia się od wieków. Jednak ich piękny wygląd wymaga poświęcenia uwagi i czasu na ich pielęgnację. Żeby cieszyć się zdrowymi i lśniącymi puklami, trzeba także zainwestować trochę w odpowiednie kosmetyki oraz fryzjera. Najważniejsze jest jednak, żeby przestrzegać reguł i dobrze traktować swoje włosy. Ale jakie błędy w pielęgnacji włosów zazwyczaj popełniamy? Czego powinnyśmy unikać? Przeczytaj a już nigdy nie zrobisz tego swoim włosom!

Ciasny kucyk

Błędem numer jeden jest za ciasny kucyk. Jeśli często i mocno związujesz włosy w kok lub praktycznie non stop nosisz je spięte, Twoje włosy z pewnością nie są w najlepszej kondycji. Wypadanie włosów, niekoniecznie musi być związane z niewłaściwą dietą lub złym stanem zdrowia. To właśnie noszenie ciasnego koka jest tego przyczyną. Postaraj się częściej rozpuszczać włosy lub luźniej je upinaj. I koniecznie wyrzuć wszystkie gumki z metalowymi elementami! Materiałowe gumki, frotki i gumki-sprężynki będą lepszym wyborem, ponieważ nie ciągną i nie wyrywają włosów.

Silikony

Kolejnym błędem w pielęgnacji włosów jest używanie kosmetyków do włosów z silikonem. Nie wszędzie łatwo jest znaleźć szampon czy odżywkę bez tego składnika. Jednak warto poczytać w internecie i poszukać w różnych sklepach, ponieważ silikon źle wpływa na kondycję włosów. Wysusza i obciąża włosy oraz z czasem może uniemożliwiać dotarcie substancji odżywczych do wnętrza włosa. To samo dzieje się w przypadku częstego stosowania produktów do stylizacji, takich jak pianki oraz lakiery. Używaj ich tylko na wyjątkowe okazje.

Suchy szampon

Podobnie jest z suchym substytutem szamponu. Czasami użycie go jest dla nas wybawieniem. Jednak nie należy przesadzać z korzystaniem z jego dobrodziejstw. Stosowanie zbyt często suchego szamponu zamiast mycia włosów, zapycha pory skóry głowy. A stan zdrowia skóry głowy ma wpływ na wygląd włosów. Korzystaj z suchego szamponu tylko w wyjątkowych sytuacjach, a Twoje włosy na pewno Ci za to podziękują.

Gorąca woda

Mycie włosów gorącą wodą także może działać niekorzystnie. Wysoka temperatura w ogóle nie jest sprzymierzeńcem włosów. Tak więc suszenia gorącym strumieniem powietrza oraz modelowania na gorąco, również jest dla nich szkodliwe. Najlepiej ustawić temperaturę w urządzeniach na średnie i niskie wartości. W przypadku mycia – najkorzystniej jest myć włosy w letniej wodzie, a zimną spłukiwać pozostałości kosmetyków. Dzięki temu włosy będą gładkie i lśniące.

Czesanie na mokro

Po umyciu bardzo często od razu czeszemy mokre włosy. To kolejny błąd w pielęgnacji. Ponieważ mokre włosy są bardziej osłabione i podatne na łamanie oraz wypadanie. Podczas rozczesywania na mokro, traci się większą ilość włosów niż podczas rozczesywania suchych włosów. Najlepiej jest włosy rozczesać tuż przed myciem, wtedy problem z kołtunami i poplątanymi włosami mamy z głowy!

Spanie w mokrych włosach

Włosy umyte – czas spać. Uwaga – to kolejny błąd w pielęgnacji włosów! Spanie z mokrymi włosami to chyba najczęstsze przewinienie względem włosów, jakiego się dopuszczamy. Czasami nie chce się czekać, aż wyschną a rano budzimy się poplątanymi włosami i kolejny problem z czesaniem przed nami. Poza tym spanie w mokrą głową sprawia, że włosy się łamią, a końcówki rozdwajają. To zdecydowanie zła praktyka!

Zbyt częste czesanie

Jeśli stosujesz się do powyższych zaleceń, a Twoje włosy nadal są osłabione i wyciągasz je kłębkami ze szczotki, być może nadużywasz tego narzędzia. Zbyt częste czesanie, wbrew pozorom, szkodzi włosom. W miarę możliwości należy nie czesać włosów za często i używać do tej czynności odpowiednich narzędzi np. drewnianego grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami, szczotki wykonanej z naturalnego włosia albo popularnego tangle teezer.

© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl