Zadbaj o swoje włosy latem

Wszyscy świetnie zdajemy sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja oraz zabezpieczanie skóry przez stosowanie kremów z filtrem UV. Słońce jest równie szkodliwe dla naszej skóry, jak i dla naszych włosów. Połączenie słońca, morskiej lub chlorowanej wody oraz wiatru negatywnie wpływa na kondycję włosów. Promienie słoneczne mogą uszkodzić powłokę lipidową, czyli naturalną zewnętrzną barierę ochronną włosów. Pozbawione ochrony włosy tracą blask, są przesuszone i szorstkie. Jednocześnie szkodliwe czynniki, takie jak sól, chlor, piasek czy kurz, wnikają do wnętrza włosa, niszcząc korę i osłabiając włókna keratyny, wypłukując przy okazji kolor. Włosy stają się łamliwe i suche. Jak zatem powinniśmy zadbać o nasze włosy latem? Spieszymy z odpowiedzią!

Nakrycia głowy

Po pierwsze, nakrycia głowy. Powinniśmy z nich korzystać szczególnie wtedy, gdy planujemy spędzić na słońcu więcej czasu. Czapka, kapelusz czy chustka są obowiązkowe, ponieważ nie tylko chronią nasze włosy, ale przede wszystkim cały organizm przed udarem słonecznym.

Ochrona podczas wypoczynku

Po drugie, musimy odpowiednio dbać o nasze włosy podczas kąpieli. Zarówno słona woda morska, jak i chlorowana w basenie bardzo źle wpływają na kondycję naszych włosów. Świetnym trikiem jest nałożenie na włosy przed kąpielą sporej ilości oleju kokosowego, masła shea – które dodatkowo chroni przed promieniami UV, odżywki lub maski. Pływając w basenie najlepiej sięgnąć po olejek, by nie zanieczyszczać dodatkowo wody. Włosy wiążemy w koczek na czubku głowy, tak aby miały jak najmniejszy kontakt z wodą. Po zakończonej kąpieli obowiązkowo płuczemy włosy i myjemy szamponem.

Jaki szampon wybrać?

Latem skóra głowy zdecydowanie bardziej się poci, co zmusza nas do codziennego mycia włosów. Żeby nie wysuszać ich dodatkowo szamponem, wybierajmy delikatne kosmetyki. Warto zwrócić uwagę na serię Schwarzkopf BC Sun Protect, przeznaczoną specjalnie na lato. Mimo, że bardzo kuszące jest wychodzenie z domu z mokrymi włosami, które przyjemnie chłodzą nas w upalny dzień, radzimy tego unikać. Krople wody na włosach wyparowują pod wpływem promieni słońca i działają jak soczewka, stąd mogą spowodować przesuszenie włosów. Po drugie, mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Po trzecie zaś, możemy się przeziębić lub nabawić się chorych zatok. Pogoda bywa zdradliwa. Nawet, jeśli wydaje nam się, że jest ciepło, wystarczy niewielki wiaterek, aby poważnie się przeziębić. Szczególnie latem musimy pamiętać o zabezpieczaniu naszych włosów produktami zawierającymi filtry UV, a stosując suszarki czy sprzęt do stylizacji o produktach termo ochronnych np. takich jak Nutritive Nectar Thermique lub Résistance Cement Termiczny od Kérastase.

Przed wyjazdem i zaraz po powrocie warto wykonać odżywczą pielęgnację i podciąć końcówki włosów. Lato to czas, w którym nasze włosy wymagają wyjątkowego traktowania. Właśnie teraz powinniśmy zacząć je mocno odżywiać i nawilżać.

Stylizacja

Przejdźmy do tematu stylizacji. Latem, podobnie jak i zimą, lepiej nosić spięte włosy. Im mniejsza powierzchnia jest narażona na szkodliwe warunki, takie jak słońce, wiatr czy woda, tym korzystniej dla włosów. Poza tym, będzie nam o wiele wygodniej pływać czy opalać się. W tym sezonie nieodmiennie królują wszelkiego rodzaju warkocze i luźne upięcia, które nie wymagają specjalnych produktów do stylizacji, a także lokówki czy prostownicy.

Odpowiednia dieta

Przez cały rok powinniśmy pilnować naszej diety, aby była zbilansowana. Lato to najlepszy okres by wzbogacić naszą dietę. Możemy pozwolić sobie na szeroki wybór i jeść dużo więcej świeżych, dojrzałych warzyw i owoców. Spędzając urlop nad morzem, czy w górach, starajmy się jeść jak najwięcej świeżych ryb. Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, wpływa to korzystnie nie tylko na nasze włosy, ale i skórę.

© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl