Chyba każda z nas marzy o długich, lśniących i zdrowych włosach. Poniżej przedstawiamy kilka porad, co robić, aby nasze włosy były takie jak najdłużej ?
Jak dbać o długie włosy?
Może wydawać się dziwne, że podczas zapuszczania włosów trzeba je regularnie podcinać, ale to bardzo ważna część dbania o włosy i ich długość. Włosy w ciągu roku rosną nam o ok. 12 cm. Dzięki regularnemu podcinaniu końcówek włosów co 7-10 tygodni, będziemy cieszyć się pięknymi i dobrze układającymi się włosami. Jeśli zaniedbamy tę czynność, nasze włosy zaczną się przerzedzać, kruszyć i będą sprawiać wrażenie, że w ogóle nie rosną. Nasze włosy powinny być nie tylko długie, ale przede wszystkim zdrowe i zadbane.
W dbaniu o włosy ważna jest również dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Najważniejsza jest różnorodność. Dieta powinna być zbilansowana, czyli powinny znaleźć się w niej różne składniki odżywcze, których źródłem są: owoce, warzywa, chude mięso, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy, tłuste ryby oraz niskotłuszczowy nabiał. Jeśli planujesz szybko schudnąć, musisz pamiętać, że niedobór składników odżywczych może odbić się na twoich włosach. Powinnaś unikać żywności przetworzonej oraz fast foodów.
Witaminy na piękne i długie włosy
Witamina A pomaga odbudować komórki i keratynę, natomiast witamina E rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i chronią je przed uszkodzeniami. Uzupełnianie tych witamin jest szczególnie ważne w okresie letnim. Wówczas promienie słoneczne nadmiernie wysuszają włosy, które stają się łamliwe, mniej elastyczne i rozdwajają się na końcach. W naszej diecie nie może zabraknąć także ciemnozielonych warzyw, takich jak szpinak i brokuły. Są one doskonałym źródłem witaminy C, która jest niezbędna do produkcji sebum. Jest to oleista substancja, wydzielana przez gruczoły łojowe zlokalizowane w obrębie mieszków włosowych. Warto abyśmy jadły również rośliny strączkowe, bowiem zawierają one nie tylko białko, żelazo i cynk, ale i biotynę. Niedobory biotyny objawiają się suchymi, łamliwymi włosami. Powinnyśmy również jeść sporo orzechów, które mają w sobie nie tylko kwasy omega-3, ale i cynk. Niedobór cynku może prowadzić do nadmiernej utraty włosów, dlatego orzechy powinny na stałe wejść do naszego jadłospisu.
Pamiętaj o wodzie
Woda jest pomocna w wypłukiwaniu toksyn z naszego organizmu. Picie wody to szybka i naturalna metoda, dzięki której nasze włosy będą szybciej rosły. Picie odpowiedniej ilości wody dziennie nawilży nasze włosy od wewnątrz, dzięki czemu staną się one mniej łamliwe i przestaną się kruszyć. Właściwe odżywianie się jest naszym sprzymierzeńcem w walce o piękne i mocne włosy. Zbilansowana, racjonalna dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu pomoże nam wzmocnić włosy od wewnątrz. Podziękuje nam za to również nasze ciało i będziemy miały lepsze samopoczucie.
Jak prawidłowo myć włosy?
Powinnyśmy zacząć od doboru odpowiedniego szamponu. Przy wyborze musimy pamiętać, że szampon dobieramy do potrzeb skóry głowy, a nie dajemy się złapać w pułapkę pięknych zapachów i kolorowych opakowań. Jeśli nie jesteśmy pewne lub mamy kłopot z doborem, możemy udać się do swojego fryzjera, który zna potrzeby naszej skóry głowy i włosów, dzięki czemu pomoże nam w doborze odpowiednich kosmetyków. Po doborze odpowiedniego szamponu, przypomnijmy jak należy prawidłowo myć włosy.
Po pierwsze dokładnie rozczesujemy włosy przed każdym myciem. Zwilżamy włosy letnią wodą. Niewielką ilość szamponu tj. wielkości orzecha włoskiego wylewamy najpierw na nasze dłonie. Przed nałożeniem na włosy, rozprowadzamy szampon lekko po dłoniach z niewielką ilością wody, dzięki temu rozłożymy szampon równomiernie po całej długość włosów. Skórę głowy masujemy ok. 2 min. Mokre włosy są podatne na zniszczenia i urazy, dlatego podczas mycia nie wolno nam ich mocno szorować lub trzeć. Nasze ruchy powinny być koliste, płynne, powolne i delikatne. Włosy myjemy dwukrotnie, aby dobrze je oczyścić chyba, że myjemy włosy codziennie, wówczas wystarczy mycie jednokrotne. Po dokładnym spłukaniu szamponu i osuszeniu włosów ręcznikiem, czy też odciśnięciu nadmiaru wody, nakładamy odżywkę lub maskę dobraną do potrzeb naszych włosów. Od połowy długości włosów po same końce rozprowadzamy dokładnie produkt i pozostawiamy na włosach ok 2-3 minut. Jeśli mamy taką możliwość, warto raz w tygodniu wygospodarować chwilę na spa dla włosów i nałożyć maskę na dłużej. Spłukujemy produkt z włosów letnią wodą. Woda nie może być zbyt gorąca, ponieważ pobudza to gruczoły łojowe co przyśpiesza przetłuszczanie się włosów. Woda również nie może być nadto zimna, ponieważ może to wyziębić cebulki włosowe i spowodować nadmierne wypadanie włosów. Umytych włosów nigdy nie należy wykręcać i wycierać ręcznikiem. Czynność ta może naruszyć strukturę włosa, co sprawi, że włosy staną się łamliwe. Najlepiej na 10-15 minut owinąć mokre włosy ręcznikiem, w który wsiąknie nadmiar wody.
Jak często myć włosy?
Tak naprawdę zależy to od rodzaju włosów, trybu życia czy kondycji naszego organizmu. Włosy każdego przetłuszczają się w innym czasie, dlatego, jeśli nie borykamy się z problemem nadmiernie przetłuszczających się włosów, optymalny czas między myciem włosów to 2 dni.
Dodatkową stymulacją mieszków włosowych do szybszego wzrostu będzie masowanie skóry głowy. Możemy robić to tuż przed myciem, z użyciem różnego rodzaju naturalnych olejków, takich jak: olejek z kokosa, orzecha, drzewa sandałowego lub podczas mycia szamponem.
Ostrożnie z temperaturą
Naszym wrogiem w drodze do zadbanych i długich włosów jest wysoka temperatura urządzeń do stylizacji – prostownic, lokówek, suszarek. Nie wpływa to korzystnie na stan i wzrost naszych włosów. Zbyt częste prostowanie, kręcenie loków i suszenie sprawia, że nasze włosy stają się przesuszone, przez co wykruszają się, są matowe i pozbawione życia. Dlatego, jeśli zależy nam na długich i zdrowych włosach, jeśli to tylko możliwe, pozwólmy by schły same. Pamiętajmy o stosowaniu produktów termo ochronnych, które ochronią nasze włosy przed działaniem wysokiej temperatury. Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możemy zafundować naszym włosom, jest wystawienie ich na działanie wysokiej lub zimnej temperatury przed dokładnym wysuszeniem. Mokre włosy w takich warunkach są bardzo łamliwe.