Pielęgnacja włosów latem

Rozpoczyna się sezon letni. Wielu z Was zapewne wyjedzie na wspaniałe wakacje, żeby wygrzać się po okropnej zimie. W ten błogi czas musimy pamiętać, żeby przed promieniami UV chronić nie tylko naszą skórę, ale również włosy.

Co grozi włosom latem?

Podczas gdy będziemy wypoczywać na słońcu, spacerować po górach czy pływać, promienie słonecznie będą wpływać niekorzystnie na nasze włosy. Słońce rozdziela stopniowo osłonkę włosa, która zbudowana jest z zachodzących na siebie łusek. Jest to proces analogiczny do tego, który zachodzi podczas farbowania włosów. Rozchylone łuski odsłaniają korę włosa, a promienie UV niszczą wchodzące w jej skład białka. Wówczas dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, w następstwie których włosy są słabsze oraz łamliwe. Jasne włosy są o wiele bardziej narażone na destrukcyjne działanie słońca niż włosy ciemne. Po jakimś czasie dostrzegamy, że włosy, które wystawione były na działanie słońca, mają jaśniejszy kolor. Ten naturalnie powstały balejaż prezentuje się pięknie, niestety jest oznaką uszkodzenia włosów. Promienie UV działają utleniająco na melaninę zawartą w naszych włosach powodując jej zmianę z barwy brązowej na beżową. Szkodliwe działanie ma również woda morska czy też chlorowana z basenów. Jej drobinki skupiają promienie ultrafioletowe. Sól i chlor zawarte w wodzie powodują, że nasze włosy stają się szorstkie, suche, trudne do rozczesania.

Ochrona przeciwsłoneczna

Naturalną ochronę przeciwsłoneczną włosów stanowią oleje: jojoba, z pestek malin, oliwa z oliwek, kokosowy, z orzechów włoskich, arganowy, migdałowy oraz masło shea. Wystarczy nanieść trochę olejku lub masła na włosy. Świetnie sprawdzi się tutaj odżywa w sprayu – Schwarzkopf BC Sun Protect.

Czy przez cały rok używacie kosmetyków termoochronnych podczas suszenia włosów suszarką bądź stylizacji na prostownicy lub lokówce?

Świetnie! Produkty termoochronne rewelacyjnie sprawdzą się również jako zabezpieczenie włosów przed promieniowaniem słonecznym. Możemy polecić tutaj nektar termiczny – Kerastase Nutritive Nectar Thermiqu, który nie tylko zabezpieczy nasze włosy, ale również ma bardzo przyjemny zapach.

Jak pielęgnować włosy latem?

Do mycia włosów latem polecamy szampon z gamy nawilżającej – Schwarzkopf BC Moisture Kick. Po każdym myciu zalecamy nałożenie na kilka minut odżywki na długości i końce włosów – Schwarzkopf BC Oil Miracle, a 1-2 razy w tygodniu maski głęboko nawilżającej – Kerastase Nutritive Magistral.

Pielęgnacja włosów latem

  1. Pamiętajmy, aby nie wystawiać mokrych włosów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, przez które włosy robią się matowe. Wilgotne włosy osłaniajmy pod parasolem. Jeżeli mamy taką możliwość, suszmy je letnim strumieniem powietrza.
  2. Przed wyjazdem i zaraz po powrocie warto udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego i wykonać pielęgnacyjny rytuał Kerastase, w celu nawilżenia i regeneracji naszych włosów.
  3. Unikajmy również wiązania włosów ciasno gumką. Gumka ściskając osłabia i zarazem łamie nasze włosy i sprawia, że więcej ich wypada. Dla włosów najlepiej, gdy są swobodnie rozpuszczone. Jeżeli nie lubimy chodzić w rozpuszczonych włosach, stosujmy luźne sploty.
  4. Latem chrońmy nasze włosy pod chustami, czapkami lub pięknymi słomkowymi kapeluszami, które nie tylko ochronią nasze włosy, ale sprawdzą się również jako modne dopełnienie stroju na plaży.
  5. Pamiętajcie, aby po powrocie z opalania na plaży dokładnie umyć włosy z pozostałości produktów, słonej wody i piasku.
  6. Wiemy nie od dziś, że nawilżanie ważne jest z zewnątrz, ale i od środka, dlatego dostarczajmy organizmowi dużo płynów, najlepiej w postaci niskozmineralizowanej wody niegazowanej. Podziękuje nam za to całe ciało, skóra i włosy.

Udanych wakacji!