Dieta na włosy

dieta a stan wlosow
Co zrobić, żeby wzmocnić włosy?

Podczas sezonu jesienno-zimowego wiele z nas boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów czy ich słabszą kondycją. Przyczyny wypadania włosów są bardzo różne. Zewnętrza pielęgnacja włosów i stosowanie kosmetyków nie wystarczy. Słabsze włosy mają skłonność do łamania się. Jest to reakcja na brak w naszej codziennej diecie pewnych substancji odżywczych, odpowiedniej ilości warzyw i owoców.

Czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, słona i chlorowana woda, wiatr i piasek, wahania wilgotności powietrza, niska temperatura i śnieg, również negatywnie wpływają na kondycję naszych włosów. Grube i lśniące włosy, które nie wypadają nadmiernie, to marzenie każdej z nas. Jeżeli jednak od zawsze miałaś włosy cienkie i niezbyt gęste, to zmiana sposobu odżywiania się nie spowoduje nagłego pojawienia się na twojej głowie bujnego afro. Możesz jednak odżywić skórę głowy, a włosy zyskają porcje składników odżywczych, dzięki którym staną się mocniejsze i bardziej lśniące.

Utraty włosów spowodowanej zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w dojrzałym organizmie kobiet i mężczyzn, nie uda nam się powstrzymać tylko samą zmianą diety. Możemy jednak nieco spowolnić ten proces, ale o tym, jak zagęścić nasze włosy, przy stosowaniu odpowiednich kosmetyków i sprytnych sztuczek stylizacyjnych, dowiesz się w kolejnym artykule.

Jeśli nasze włosy zaczęły wypadać nagle i nie można powiązać tego faktu z żadną chorobą lub naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie, należy przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania. Co powinniśmy jeść, aby wzmocnić nasze włosy? Jakie witaminy i minerały stosować, aby cieszyć się mocnymi, zdrowymi, grubymi i lśniącymi włosami?

Dieta a stan włosów

Włosy potrzebują przede wszystkim diety bogatej w białko, składniki mineralne i witaminy – zwłaszcza A i E oraz te z grupy B. Do niedoboru tych składników w naszym organizmie dochodzi często podczas odchudzania się lub długotrwałego stresu. Niedobory te w pierwszej kolejności szkodzą właśnie włosom. Aby im zapobiec, musimy szczególnie zadbać o naszą dietę, której podstawą powinny być surowe lub krótko gotowane warzywa i owoce. Ponadto musimy codziennie jeść nabiał, mięso lub jaja, zaś 3 razy w tygodniu ryby morskie.

Jakich składników potrzebują włosy?

Witaminy

Witamina A, dzięki swoim właściwościom, pobudza do wzrostu mieszki włosowe. W przypadku jej niedoboru nasze włosy stają się suche, łamliwe a ich końcówki rozdwajają się. Witamina A ma też wpływ na pracę gruczołów łojowych, których rolą jest nawilżanie włosów i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Witaminę A znajdziemy w brokułach, dyni, owocach dzikiej róży, jarmużu, kapuście, lucernie, marchewce, morelach, natce pietruszki, olejach z ryb, pomarańczach, pomidorach, batatach, szpinaku, produktach mlecznych i wątróbce.

Witamina C odgrywa bardzo ważną rolę w syntezie kolagenu. Poprawia również krążenie w skórze głowy, a jako silny przeciwutleniacz zapobiega negatywnemu wpływowi wolnych rodników, generowanych między innymi przez stres i zanieczyszczenie środowiska. Niedobór witaminy C nie ma bezpośredniego wpływu na wypadanie włosów, ale pogarsza funkcjonowanie cebulek włosa. W cebulkach zaś powstaje białko – keratyna, która jest istotnym budulcem włosa. Niedobór witaminy C zaburza produkcję białek keratynowych, co wpływa na ich wadliwą strukturę, a w konsekwencji na łamliwość i rozdwajanie się końcówek włosów. Witaminę C znajdziemy między innymi w czarnej porzeczce, jagodach, malinach, owocach cytrusowych, papryce, kapuście kiszonej, jarmużu czy szpinaku.

Witamina E natomiast odpowiedzialna jest za przyspieszenie wzrostu włosa przez stymulowanie w nim podziałów komórkowych macierzy włosa, budującej jego łodygę. Jako silny przeciwutleniacz, zabezpiecza również wydzielinę gruczołów łojowych przed jełczeniem, co poprawia jakość nawilżenia włosów. Witaminę E mają takie produkty jak jajka, masło, orzechy, nasiona roślin oleistych: słonecznika, soi, dyni, a także pieczywo pełnoziarniste czy zielone warzywa.

Witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) i B6 (pirydoksyna) potrzebne są do wielu procesów metabolicznych zachodzących w naszej skórze, włosach i paznokciach. Odgrywają również istotną rolę w produkcji aminokwasów czyli składników budulcowych włosa. Biorą udział w procesach wytwarzania energii, dzięki czemu komórki rozrodcze macierzy włosów mogą inicjować przyrost łodygi włosa. Źródłem witaminy B1 jest botwinka, buraki, mniszek lekarski, grejpfrut czy szpinak. Doskonałym źródła witaminy B2 jest marchew, seler, zielony pieprz, jarmuż i pietruszka. Natomiast witaminę B6 odnajdziemy w marchwi, cytrynach, gruszkach, ziemniakach lub szpinaku.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) umożliwia codzienny wzrost włosów, ponieważ uczestniczy w pozyskiwaniu energii umożliwiającej mnożenie się komórek macierzy włosa. Odpowiada też za sprężystość włosów, ich zdolność absorpcji wody i utrzymanie niezbędnej wilgotności. Witaminę B5 znajdziemy w fasoli, kapuście, kalafiorze, grejpfrutach, pomarańczach czy rybach morskich.

Witamina B7 (biotyna) ma zdolność kumulowania cząsteczek siarki dostarczanej z pożywieniem i transportu jej do macierzy budującej włosy. W macierzy wytwarzane są silne i elastyczne wiązania między cząsteczkami siarki, które spajają łodygę włosa na całej długości. Już nieduże niedobory biotyny wywołują wypadanie włosów. Poza tym, witamina B7 normalizuje tłuszczową przemianę materii, co zapobiega łojotokowi oraz łupieżowi. 
Źródłem witaminy B7 są drożdże piwowarskie, brązowy ryż, kalafior, żółtka jajek, drób, owoce morza, soja, szpinak i grejpfruty.

Mikroelementy

Do najważniejszych mikroelementów odpowiedzialnych za kondycję włosów należą cynk, miedź i żelazo. Niedobór cynku wywołuje hiperkeratozę skóry i zwiększa wypadanie włosów. Doskonałym źródłem cynku są ostrygi, kiełki pszenicy, ziarna sezamu, nasiona dyni, orzeszki ziemne, wołowina, gorzka czekolada i arbuzy. Niedobór miedzi powoduje zmiany strukturalne włosów i ich odbarwianie, dlatego dla uzupełnienia niedoborów powinniśmy spożywać dużo nasion słonecznika, pestek dyni, orzechów laskowych, płatków owsianych, kaszy gryczanej, groszku zielonego, orzechów włoskich oraz gorzkiej czekolady. Zbyt małe ilości żelaza mogą powodować osłabienie włosów, które stają się cienkie i łamliwe. Niedobory żelaza świetnie uzupełnimy spożywając wołowinę, sardynki z puszki, gotowaną fasolę, kakao, mak, soję, soczewicę, kaszę jaglaną oraz zielone warzywa.

W diecie bardzo ważne są również kwasy omega-3, ponieważ wpływają na prawidłową budowę mieszka włosowego i łodygi włosa. Odpowiadają również za odżywienie włosów, ich wzmocnienie i nawilżenie. Kwasy omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich, np. łososiu, tuńczyku, makreli, śledziu, sardynkach, owocach morza, migdałach, orzechach włoskich, oleju rzepakowym, oleju lnianym, oleju arachidowym.

Od czego zacząć?

Zmieniając swoją dietę na korzystną dla stanu włosów i skóry głowy, musimy maksymalnie ograniczyć czynniki potęgujące wypadanie włosów i osłabiające je. Dieta uboga w produkty pełnoziarniste i surowe warzywa, szczególnie zielone liściaste, a bogata w przetwory z białej mąki i cukier przyczynia się do niedoborów witamin z grupy B. Wypadanie włosów wzmagane jest również przez palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i alkoholu, a także częste spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, przyczyniających się do wysokiego poziomu cholesterolu który jest szkodliwy dla pracy całego organizmu. Negatywnie na włosy wpływa także nieodpowiednia ilość białka, czyli podstawowego budulca włosów.

Podsumowując, włączmy do naszego codziennego życia kilka poniższych zasad, a podziękują nam za to nie tylko nasze piękne i zdrowe włosy, ale i cały organizm:

• Ogranicz picie kawy i mocnej herbaty.
• Zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem, np. stewią lub ksylitolem.
• Jedz dużo świeżych warzyw i owoców.
• Wybieraj pieczywo pełnoziarniste i brązowy ryż.
• Jedz szczególnie tłuste ryby morskie, które dostarczą kwasów omega-3.
• Jedz odpowiednią ilość białka – fasolę, przetwory mleczne i chude mięsa.
• Dwa razy w tygodniu jedz wołowinę, która stanowi źródło żelaza, cynku i białka.
• Używaj zdrowych tłuszczów, jak olej rzepakowy, lniany lub oliwa z oliwek.
• Jako przekąski wybieraj orzechy i nasiona roślin oleistych.
• Unikaj żywności przetworzonej oraz fast food.
• Pij co najmniej 2 lity wody dziennie.

Zapraszamy do naszego salonu na bezpłatną konsultacje
oraz badanie skóry głowy i włosów profesjonalna kamerą.rezerwacja

© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl