Pielęgnacja włosów przetłuszczających się i tłustych

Włosy przetłuszczające się

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się i tłustych jest problematyczna. Pytanie “jak dbać o tłuste włosy?” zadają sobie nie tylko osoby dotknięte problemem nadmiernego przetłuszczania skóry głowy, ale także dermatolodzy. Szybko przetłuszczające się włosy sprawiają, że czujemy się mniej atrakcyjnie. Tłuste włosy wyglądają na zaniedbane i nieświeże. Co więc zrobić, kiedy pomimo mycia i dbania, ciągle mamy ten sam problem? Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? Ograniczyć łojotok?

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Przyczyn przetłuszczania się włosów jest wiele. Może to być związane ze zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania, podczas ciąży, ale także w trakcie menopauzy. Skłonności do przetłuszczania się skóry góry mogą też zostać odziedziczone genetycznie. Zdarza się, że wpływ na kondycję naszych włosów niewłaściwa dieta. Spożywanie wysokotłuszczowych i kalorycznych posiłków sprzyja przetłuszczaniu się włosów.

Jednak najczęstszymi przyczynami są zła pielęgnacja i wysuszenie skóry głowy, związane z nadmiernym farbowaniem i stylizowaniem włosów, stosowaniem wysuszających szamponów, niedokładne oczyszczanie skóry głowy podczas spłukiwania kosmetyków oraz za rzadkie mycie włosów.

Właściwa pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Jakich kosmetyków używać, by zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, ograniczyć łojotok? I jak często myć włosy. Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części.

Szampon

Lepiej nie wybierać szamponów do włosów suchych oraz szamponów intensywnie nawilżających i wygładzających. Ponieważ mają one zazwyczaj ciężką formułę, która obciąża włosy, co powoduje szybszą produkcję łoju. Szampony do włosów tłustych też nie są najlepszym rozwiązaniem. Ich nazwa jest bardzo myląca. Te produkty mogą wysuszać skórę głowy, pozbawiając ją naturalnego sebum. Co z kolei doprowadzi do zdwojeniem jego produkcji.

Najlepiej jest wybierać szampony o lejącej konsystencji, które są bezbarwne, ponieważ nie zawierają aż tak dużo obciążających włosy składników, np. kąpiel odświeżająca do włosów tłustych Kerastase Specifique Bain Clarifiant LongLasting Shampo Oily lub szampon do włosów przetłuszczających się Kerastase Homme Capital Force. Dobrym wyborem będą także szampony, które zawierają wyciągi i ekstrakty ziołowe: pokrzywę, czarną rzepę, szałwię, zieloną herbatę lub owoce cytrusowe.

Jak myć włosy?

Najlepiej jest unikać mycia włosów w gorącej wodzie. Włosom i skórze głowy zdecydowanie lepiej służy mycie letnią wodą. Nie należy też mocno masować głowy. Lepiej wykonać delikatny masaż, aby pobudzić mikrokrążenie. Dobrym rozwiązaniem jest też podwójne mycie włosów, ponieważ są one zwyczajnie lepiej domyte. Na końcu ważne jest dokładne spłukiwanie włosów letnią lub chłodną wodą.

Odżywka

Podobnie jak w przypadku szamponu – lepiej jest unikać odżywek o gęstej, ciężkiej konsystencji oraz odżywek przeznaczonych do włosów suchych. W pielęgnacji włosów przetłuszczających się nie sprawdzają się także odżywki bez spłukiwania, ponieważ obciążają włosy. Unikać należy też nakładania odżywki na skórę głowy, ponieważ włosy będą przetłuszczać się szybciej. Najlepiej jest wybrać odżywkę o lekkiej konsystencji i nakładać ją od połowy długości włosów np. mleczko odżywcze do włosów delikatnych Kerastase Cristalliste Lait Cristal.

Stylizacja włosów przetłuszczających się i tłustych

Przy stylizacji włosów z tym problemem należy unikać wszystkiego, co wydziela ciepło suszenia gorącym strumieniem powietrza, kręcenia włosów lokówką, prostowania prostownicą. Ponieważ ciepło pobudza gruczoły łojowe do pracy. Lepiej nie korzystać z wosku, jedwabiu w płynie, past do stylizacji. Najlepiej jest pozwolić włosom naturalnie wyschnąć oraz unikać obciążających produktów stylizujących. Do czesania włosów przetłuszczających się najlepsze są plastikowe, okrągło zakończone grzebienie. Szczotki z twardym włosiem mogą podrażnić skórę głowy.

Kilka innych porad dla osób z włosami przetłuszczającymi się:

  • ograniczenie stresu oraz wysypianie się: niedobór snu oraz nerwy wpływają nie tylko na pogorszenie samopoczucia jako takiego, ale również odbijają się na kondycji włosów,
  • ograniczenie dotykania i bawienia się włosami, ponieważ to również nie służy włosom,
  • zadbanie o właściwą dietę: dieta bogatotłuszczowa, obfitująca w tłuszcze zwierzęce z pewnością nie służy włosom,
  • dostarczanie jak największej ilości witaminy B6, cynku oraz aminokwasów siarkowych, krzemu, witaminy B1 i B2 oraz kwasu peptydowego,
  • kontaktowanie się z lekarzem dermatologiem w razie zwiększenia się przetłuszczania włosów.
© Berendowicz&Kublin 2024 Wykonanie: Getso.pl